15 plazhet më mahnitëse në botë me rërë të zezë

Ndryshe nga plazhet e zakonshme që jeni mësuar t’i shihni ose të shkoni, ekzistojnë disa plazhe nëpër botë që kanë rërë të zezë.

Dhe nëse plazhet e zakonshme me rërë të bardhë nuk ju duken më interesante, atëherë duhet t’i vizitoni këto plazhe me rërë të zezë.

Arsyeja pse këto plazhe kanë rërë të zezë qëndron tek shpërthimi i vullkaneve. Prej plazhit me rërë të zezë më të njohur në botë që ndodhet në Vik, Islandë e deri tek plazhi Perissa në Santorini, Greqi, më poshtë mund t’i shihni 15 plazhet me rërë të zezë.
Vik, Islandë1
Tenerife, Ishujt Canary2
Maui, Havai3
Papenoo, Tahiti4
Plazhi Muriwai, Zelandë të Re 5
Jökulsárlón, Islandë6
Plazhi Lovina, Bali7
Shelter Cove, Kaliforni8
Shizuoka, Japoni9
Ishulli i Madh, Havai10
Martinique, Karaibe11
Vieques, Puerto Riko12
Karekare, Zelandë të Re13
Plazhi Perissa në Santorini, Greqi14
Stokksnes, Islandë15

Fotografitë: FLICKR