Destinacionet më të mira evropiane për t’i vizituar këtë pranverë

Nga prilli e në qershor është koha më e mirë për t’i vizituar këto vende evropiane. Kjo pasi, në këtë kohë ka më pak turistë dhe gjithçka është më lirë – e madje edhe moti është më i favorshëm.

Këto janë destinacionet në të cilat duhet të ikni këtë pranverë:

Isola Elba, Itali

Një destinacion i njohur për ata që kërkojnë diell, det dhe rërë, Elba është një nga vendet mesdhetare më të njohura. Ky vend njihet për gastronominë e tij të bukur, plazhet e bukura dhe kodrat e mbushura me lule, shkruan pushime.com.

Fjorda Perëndimore, Norvegji

Bregu perëndimor i Norvegjisë është një vend i përsosur për të parë shkrirjen e natyrës pas një dimri të gjatë. Fillojeni udhëtimin në Begen, qytetin e dytë më të madh të Norvegjisë, përpara se të eksploroni në rajonin Hardangerfjord, i njohur për ujëvarat e tij dhe trekëndëshin akullnajor, për të mos përmendur Trolltunga, një epidemi shkëmbore që shtrihet në 700 metra mbi një liqen të akullt. Ky është një nga mjediset më paqësore në Tokë, ky vend është i përkryer për të ikur dhe për t’u lidhur me botën natyrore.

Luzanë, Zvicër

Me arkitekturën e saj mesjetare dhe vreshtat përreth, Luzana është një copë e vogël e parajsës në liqenin e Gjenevës. Ky qytet universitar lidhet me ujin e shndritshëm, të pushtuar nga anijet. Luzana është gjithashtu e njohur për vizitorët nga e gjithë Evropa për katedralen e saj të famshme gotike dhe Muzeun Olimpik.

Annecy, Francë

Një nga qytetet më fotogjenike të Francës, Annecy ka shumë vende romantike dhe relaksuese për të eksploruar, përderisa kanalet e saj të vogla i japin një pamje veneciane. Annecy është i njohur edhe për shtëpitë shumëngjyrëshe që ndodhen përreth ujit.

Hallstatt, Austri

Një arkitekturë tejet e bukur dhe një fshat shumë fotogjenik, në këtë fshat alpin ka shumëçka për të parë. Minierat e kripës në Hallstatt janë një nga më të vjetrat dhe më të thellat në botë, dhe vizitorët inkurajohen të eksplorojnë liqenin e fshatit. Një ecje e shkurtër nga sheshi i tregut ju dërgon në një nga vendet më të fotografuara në botë.

Lubjanë, Slloveni

Kryeqyteti i bukur dhe arkitektural i Sllovenisë kombinon elementet më të mira të Evropës në një hapësirë. E votuar më 2016 si qyteti i gjelbër i Evropës, Lubjana është qyteti më i mirë për t’u shëtitur me biçikletë ose në një varkë tradicionale nëpër lum. Ky qytet është definitivisht më i miri për ta parë në pranverë dhe për t’i eksploruar mrekullitë natyrore të Sllovenisë, duke përfshirë Shpellat Skocjane, Lugënin e Lumit Soca dhe Liqenin Bled.