Foto mahnitëse të peizazheve nëpër botë

Një libër i ri, i quajtur “Mjeshtërit e Fotografisë së Peizazhit”, përmban foto të bëra nga 16 fotografët më të mirë të peizazhit në botë.

Autori i librit, Ross Hoddinott, thotë se çdo fotografi është zgjedhur për shkak të pedigresë dhe reputacionit.

Fotografitë vijnë nga çdo qosh i botës dhe përfshin malet Trango në Pakistan, fushat e akullta në Grenlandë, Ishujt Lofoten në Norvegji dhe ujëvarën Seljalandsfoss në Islandë.

Më poshtë mund të shihni një përzgjedhje nga MailOnline të fotografive nga libri.

Ujëvara Seljalandsfoss në Islandë

Varka lundruese, Somerset

Maja Cerro Grande, Meksikë

Ishujt Britanikë

Ishujt Lofoten, Norvegji

Pylli Speulder, Holandë

Kodra Colmer, Dorset

Kodrat Trango, Pakistan

Scoresby Sound, Grenlandë

Liqeni i Abrahamit, Banff, Kanada

Parku Kombëtar Monti Sibillini, Umbria, Itali

Kështjella Corfe, Dorset

Anhui, Kinë

Patagonia, Kili

Parku Kombëtar Abruzzo, Itali

Honshu, Japoni

Unazat Badbury në Dorset

Emasalo, Finlandë