Pamje nga lartë të vendeve që të lënë pa frymë

Njerëzit gjithmonë kanë ëndërruar të fluturojnë. Falë vëllezërve Wright, ne tani jemi në gjendje që të shkojmë nga një destinacion tek tjetri brenda pak orësh.

Njerëzit fluturojnë me aeroplan dhe shkojnë në vende të ndryshme për të mësuar për kulturat e reja dhe vendet e paeksploruara të botës.

Fotografët gjithmonë shikojnë perspektiva të reja. Pa fluturime, ne nuk do të mund ta shihnim imazhin e plotë të botës.

Në garën e National Geographic për fotografinë më të mirë të vitit në kategorinë e udhëtimeve, kishte edhe fotografi të bëra nga ajri.

Prej rrugëve skenike në Angli e deri tek dritat e qyteteve në Kinë, më poshtë mund t’i shihni pamjet më të mira nga lartë, të disa vendeve të botës.

Sicili, Itali

Kapadokia, Turqi

Transilvani

Kaliforni

Saint-Julien-D’Asse, Francë

Dhaka, Bangladesh

Busan, Kore të Jugut

Jujing, Kinë

Dixville Notch, New Hampshire, SHBA

Rajasthan, Indi

Hong Kong

Majalengka, Indonezi

Chefchaouene, Maroku

Lugina e Vdekjes, Kaliforni

Rajoni Afar, Etiopi

Al Buraymi, Oman

Dhaka, Bangladesh

Spanjë

Shihezi, Kinë

Dubuque, Iowa

Ari Atoll, Maldive

Singapor

Nator, Bangladesh

Dubai, EBA

Nemuro, Japoni

Qendra Rockefeller, Nju Jork

Islandë