Pyjet më të bukura në botë

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Pyjeve – një ditë e zakonshme që nderon pyjet më të bukura të botës.

Dhe përderisa pyjet po zhduken në një normë alarmuese – më shumë se 13 milionë hektarë në vit – planeti ynë ende ka pyje të bukura që ia vlen të shihen.

Ujëvara Iguazu, një vend që shtrihen në kufirin mes Argjentinës dhe Brazilit, ndodhet në një zonë pyjore që mban një pamje mahnitëse.

Pylli ‘Hallerbos’ në Belgjikë është gjithashtu një nga më të famshmit në botë, për shkak të pamjes së mrekullueshme që e merr gjatë pranverës.

pushime.com ka mbledhur këto pyje nga Mail Online dhe ato mund t’i shihni më poshtë:

Kjo hekurudhë ndodhet në një pyll afër Caransebes, Romani dhe njihet në mesin e turistëve dhe banorëve si “Tuneli i Dashurisë”, për shkak të pamjes romantiketunelirumani

Drunjtë në Distriktin ‘Peak’, Anglipeak

Angkor Wat, një tempull i mbrojtur nga Unesco karakterizohet me drunj gjigant dhe është një nga mrekullitë e lashta të botës, ndërtuar më 1100 nga Mbreti Suryavarman IIAncient-Temple-Angkor-Wat-Cambodia-Very-Beautiful-Place-To-Visit-Nice-Picture angkor

Çdo vit, rajoni i Liqenit të Gjelbër në Tragoess, Austri përmbytet dhe fundosë çdo gjë që e rrethon atë, duke i lënë pemët, rrugët, stolat dhe urat rreth 20m nën ujëaustri greeen green

Parku Kombëtar Jiuzhaigou, Kinëkinë

I njohur si një nga kopshtet më të bukura në botë, Keukenhof ndodhet në qytetin piktoresk të Lisse, vetëm një orë larg Amsterdamitkeukenhof

Pylli i fundosur, Kazakistankazakistan

Amazoni, pylli tropikal më i madh në botëamazon