TOP 7 DESTINACIONET PËR TË UDHËTUAR NË NËNTOR

 

Zgjedhja e destinacionit tuaj të ardhshëm nuk është e lehtë, por ka një mënyrë më të mirë sesa të tjerrësh një glob të madh, duke mbyllur sytë dhe duke e përplasur gishtin (ndoshta do të përfundojë në mes të Atlantikut, dhe wifi ka pak për të thënë më së paku ). Prezantoni udhëzuesin tonë përfundimtar të destinacionit mujor në muaj: listën tuaj të mungesës së vendeve për të shkuar, gjërat për të parë, dhe moti i mirë për të ndjekur në mbarë botën.

Sot, ne po shohim në nëntor, zakonisht shihet si një muaj qesharak për udhëtimin, duke marrë parasysh sezonin e pafat pushime në dhjetor. Por këtu është një sekret: ndërsa të gjithë të tjerët janë të zënë duke numëruar ditët deri në pushimin e tyre të Krishtlindjeve, mund të jeni duke eksploruar kudo nga Kroacia në Patagoni, me mot të lavdishëm. Tingulli shumë i mirë për të qenë i vërtetë? Lexo për të zbuluar se ku të shkosh për pushimin tuaj të përsosur të Nëntorit.

 

1. Nepal

Nëse keni ëndërruar të qëndroni në supet e gjigantëve për një kohë tani, Nëntori është koha e përkryer për të shënuar më në fund se Nepali udhëton jashtë listës suaj. Ditët pas mushkonjës në rajonet Annapurna dhe Everest janë të ngrohta dhe me diell, ndërsa mbrëmjet janë të freskëta dhe të ftohta – prandaj sigurohuni që të paketoni një qese të mirë gjumi dhe xhaketë!

Sezoni i korrjes së orizit është në lëvizje të plotë deri në nëntor, prandaj presin që fushat të gumëzhijnë me aktivitet, bimësi të harlisur, ajër të pastër dhe pamje të shkëlqyera të maleve të mbuluara me borë. Teahouses dhe shtigje normalisht me Alpinistët e etur janë të qetë edhe gjatë kësaj kohe.

2. Patagonia

E shtrirë në dy vende (Kili dhe Argjentinë), Patagonia është një nga kufijtë e fundit të natyrës. Për kërkuesit e aventurave dhe dashamirësit e natyrës, ky peizazh i shquar i majave malore të mbuluara me borë, imponimi i akullnajave, ujëvarat që fryjnë dhe parqet kombëtare të bukura është përkufizimi i “epikës”. Është gjithashtu një nga territoret më të izoluara në botë, me afërsisht dy persona për kilometër katror. Deri në fillim të Nëntorit erërat e dimrit janë zvogëluar disi, lule të egra po lulëzojnë (një pamje që nuk duhet humbur!) Dhe në fund të nëntorit temperaturat e verës mund të zvarriten deri në një 11c . Derisa ky është fillimi i sezonit turistik kyç, me planifikimin e duhur është ende e mundur të largohesh nga rruga e rrahur dhe të shmangësh turmat.

3. India

Sapo të ulen temperaturat e nxehta dhe shiu i verës, nëntori është koha e përkryer për të eksploruar këtë kaleidoskop të ngjyrës dhe kulturës. Për shkak të madhësisë dhe terrenit të Indisë, ende mund të prisni ndonjë ndryshim në të gjithë vendin, por udhëtoni nëpër Rajasthan dhe Triangle-i i Artë do të jetë kryesisht i thatë, i pastër dhe i butë me një maksimum prej 30c (86F). E përkryer për tigër-zbulim në Ranthambhore, kalërim deve në Pushkar, dhe admirim Taj Mahal!

4. Morocco


Marrja e një kohë të mirë për të vizituar Marokun që i përshtatet dy zonave të saj klimatike, shkretëtirën e Saharasë, Malet e Atlasit dhe brigjet e Oqeanit Atlantik nuk është kurrë një detyrë e lehtë. Koha ndryshon në mënyrë të egër sipas sezonit dhe ku planifikoni të eksploroni, por për një përvojë të mrekullueshme në shumicën e destinacioneve turistike, muajt e ftohtë nga tetori deri në prill janë të popullarizuara në mesin e vizitorëve më të shumtë.

5. Iceland

Ideja e pushimit në një vend ku thellësitë e dimrit po i afrohen mund të duket pak kundër intuitive, por rrinë me ne. Aurora borealis, ose Lights Veriore, është shfaqja më e mirë e dritës në Tokë, dhe një udhëtim në Islandë në nëntor është bileta perfekte për t’i parë. Eksploroni gejzerët termikë, ujëvarat mahnitëse dhe akullnajat epike gjatë ditës, pastaj rrini deri vonë dhe shikoni që qielli të kërcejë me dritën e gjelbër gjatë natës. Vetëm sigurohuni që të paketoni termalet tuaj – temperatura mesatare e ditës vetëm arrin maksimumin e 4c (40F)!

6. Croatia

Ishujt e mbushur me ullishte, plazhe me gaz të Adriatikut dhe qytete romantike mesjetare që kërkojnë të eksplorohen; Kroacia është një ikje idilike evropiane. Nëse keni ëndërruar për të përhumbur muret e ‘Perla e Adriatikut’, Dubrovniku, pa të gjithë turistët dhe një luzmë të tifozëve të Game of Thrones, Nëntori është muaji yt. Moti është ende i ngrohtë, banjot me ujë, ose pse mos provoni një nga aventurat tona të lundrimit dhe ishull-hop në rrugën tuaj rreth vijave brilante të detit në jahtin tuaj privat?

7. Australia

Australia është aq e madhe dhe e larmishme sa që nuk mund të thuhet thjesht ‘të shkosh në Australi në nëntor’ dhe të presësh që gjithçka të jetë mirë. Sezoni i shiut tropikal në Veri nuk ka vendosur siç duhet në rrëpirëra të lagështa ende, ndërsa shtetet jugore më të ftohta të Viktorias dhe Tasmanisë po lëkundin nga acar dimri dhe duke u gllabëruar në ditët më të nxehta. Festivalet e muzikës në natyrë dhe ushqimet shfaqen kudo, dhe plazhet në të gjithë vendin fillojnë të lëvizin.

© intrepidtravel.com