Vendet që duhet t’i vizitoni para se të vdisni

Planeti ynë është i mrekullueshëm – dhe ka aq shumë gjëra të bukura përreth nesh sa që duket e pamundur që t’i shohim të gjitha këto vende magjike.

Por ndoshta secili prej nesh ka të paktën një listë se ku do të dëshironte të shkonte një herë në jetë.

pushime.com ka mbledhur një listë prej 30 vendeve më të bukura që me të vërtetë ia vlen të vizitohen. Këto janë për turistët ëndërrimtarë!

Të admirosh kopshtet e Japonisë gjatë pranverës

Të ecësh në qytetin e Machu Picchu

Të shkosh në Kenia dhe të ushqesh një gjirafë

Të shikosh nga afër Liqenin Moraine në malet e Kanadasë

Tarracat shumëngjyrëshe të orizit në Yuanyang, Kinë

Të mbesësh pa fjalë nga dritat veriore në “Ujëvaren e Zotit” në Islandë

Të ngjitesh në shkallët për në parajsë, Havai

Të përjetosh shpellat shndritëse të akullit në Parkun Kombëtar Vatnajökull në Islandë

Të eksplorosh lagunat blu të Ishujeve të Fixhit

Të notosh në pishinën më të rrezikshme, atë të “Djallit”, që ndodhet në Ujëvarat e Viktorias

Të vizitosh një shtëpi zoti — Tempulli Angkor Vat në Kamboxhia

Të ecësh në urën e pabesueshme Bastei në Zvicër

Të dëgjosh tingullin e ujit në Liqenet Plitvice në Kroaci

Të ngasësh një deve në Piramidat e Mëdha të Egjiptit

Të kënaqesh me harmoninë relaksuese të natyrës së Kizhi’së

Të vizitosh misteret e botës

Të ndjesh shpirtin e mesjetës në Albarracin, Spanjë

Të hipësh në një balon ajri në Kappadokia dhe të jetosh në një shtëpi të lashtë në shkëmb

Të shkosh në Provencen e pabesueshme

Të eksplorosh parajsën e Azores në Portugali

Të ecësh nëpër Madagascar

Të ecësh në qielë, Salar de Uyuni, Bolivi

Të shohësh peizazh marsian në kanionet amerikane

Të notosh në plazhet madhështore të Tajlandës

Të shohësh Luginën Magjike të Geizerleve në Kamchatka

Të eksplorosh mijëra skulptura në Indi

Të shëtitesh nëpër kanalet e Venecias

Të shohësh një bunar misterioz në Quinta da Regaleira

Të takosh përjetësinë në akullin e Antarktikës

Të notosh në ujin e pastër të Australisë

Të kënaqesh me dallgët që ndahen në Greqi